CETOCOEN
Projekt vybudování Centra pro výzkum toxických látek v prostředí
Centrum pro výzkum
toxických látek v prostředí
Kamenice 753/5, pavilon A29
625 00 Brno
www.recetox.muni.cz

Festival vědy 2012

Tým z našeho centra se v letošním roce aktivně podílel na organizaci obou nejvýznamnějších akcí Festivalu vědy – Dne i Noci vědců.


Den vědců se uskutečnil na travnatém prostranství Augustiniánského opatství u baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně dne 22. září od 10 do 17 hodin. I přes ze začátku deštivé počasí měla akce velký úspěch a navštívily ji dva tisíce lidí.

Stánek centra s názvem „Výzkum a monitoring toxických látek v životním prostředí“ byl neustále doslova v obležení vědychtivé veřejnosti. Všichni si v našem stánku mohli prakticky vyzkoušet, jaké je to být vědcem ekotoxikologem, který zkoumá vzorky z životního prostředí a určuje, zda jsou zasaženy toxickou látkou či nikoliv. Návštěvníci nahlíželi do mikroskopu, hodnotili zdravotní stav organismů a pokoušeli se vyluštit záznam z analytického přístroje. K dispozici jim byli studenti a vědci z centra, připraveni vysvětlit jim vše ze světa výzkumu a vědy, které je zajímají.

Letošní Noc vědců uspořádaná dne 28. září Masarykovou univerzitou byla rozmístěna na několika místech Brna – v areálu Přírodovědecké fakulty a Fakulty informatiky, na hvězdárně a v Mendelově muzeu. Centrum připravilo pro návštěvníky program s názvem Eko-tox-hrátky, který na Přírodovědecké fakultě navštívilo kolem tří tisíc lidí. Eko-tox hrátky spočívaly v luštění vědeckých kvízů, hraní tematických her a vážně-nevážném potrápení mozku nadšených návštěvníků. Celý večer se nadmíru vydařil a organizátoři se těší v příštím roce opět na viděnou!

Zpět