toxických látek v prostředí
Kamenice 753/5, pavilon A29
625 00 Brno
www.recetox.muni.cz
www.muni.cz
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
www.msmt.cz
Přírodovědecká fakulta
Masarykovy univerzity
www.sci.muni.cz
Výzkumné programy projektu
Nástroje pro sledování distribuce chemických látek v prostředí
Vedoucí výzkumného programu: Doc. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.
Studium přítomnosti, chování a dopadů chemických látek včetně prioritních polutantů v prostředí pomocí nových vzorkovacích technik a nových analytických metod v rámci budované centrální stopové laboratoře, realizace monitorovacích sítí, spolupráce s průmyslovými podniky, remediačními firmami, státní správou, WHO, orgány EU a OSN a podpora implementace mezinárodních úmluv v ČR.
Anotace | Průběh činnosti výzkumného projektu
Procesy ovlivňující osud chemických látek v prostředí
Vedoucí výzkumného programu: Prof. RNDr. Petr Klán, Ph.D.
Vývoj a aplikace prediktivních modelů distribuce znečišťujících látek v prostředí a evaluace jejich environmentálních a humánních rizik. Studium environmentálně relevantních chemických a fyzikálních procesů pomocí moderních metod organické fotochemie. Fotochemické aplikace pro biochemickou, biologickou a klinickou praxi.
Anotace | Průběh činnosti výzkumného projektu
Vývoj biosenzorů a biokatalyzátorů
Vedoucí výzkumného programu: Doc. Mgr. Jiří Damborský, Ph.D.
Studium moderních biotechnologií založených na enzymové katalýze a jejich aplikací v ochraně prostředí, lidského zdraví a při syntéze speciálních chemikálií a farmaceutik. Konkrétně vývoj biosenzorového systému pro sledování toxických halogenovaných látek, vývoj dekontaminačního kitu k neutralizaci zpuchýřujících chemických zbraní a vývoj robustních biokatalyzátorů včetně optimalizace jejich průmyslové výroby.
Anotace | Průběh činnosti výzkumného projektu
Toxické účinky chemických látek a přírodních toxinů na živé organismy
Vedoucí výzkumného programu: Doc. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D.
Výzkum a vývoj nových typů biotestů a jejich využití při studiu širokého spektra účinků chemických látek na organismy v kontaminovaných komplexních matricích. Studium toxických účinků toxinů sinic na živé organismy a vývoj nových metod a technologií pro jejich detekci, prevenci výskytu a odstraňování.
Anotace | Průběh činnosti výzkumného projektu
Environmentální rizika, modely a informační systémy
Vedoucí výzkumného programu: Doc. RNDr. Ladislav Dušek, Dr.
Rozvoj environmentálního modelování a analýzy dat z monitoringu i laboratorních experimentů a vývoj matematických modelů popisujících osud látek ve všech matricích. Jedním z výstupů je vytvoření e-learningového EcoRA tutoriálu a interaktivního veřejně-přístupného expertního systému umožňujícího vizualizovat souvislosti a příčiny environmentálních problémů a zdravotním stavem obyvatelstva.